Истинското вино от узряло грозде безспорно ни помага и да бъдем дълголетници, но само когато го консумираме правилно и в умерени количества. Ето защо Ви даваме отговор на въпросите колко чаши може да изпие здравият човек дневно, каква е мярката и какво количество вино е полезно за организма ни.
Последният и най-висш дар от боговете за човека е чувството за мярка
Проблемът е в това, че мярката е доста условно понятие. Тя зависи от цялостното ни физическо и психическо състояние, от възрастта, пола и т.н. Това, което би могъл да понесе един, е отрова за друг – за някои „злоупотреба” може да означава и една чаша вино на ден в зависимост от индивидуалната му обмяна на веществата.
Нормата за всеки човек е строго индивидуална. Правилото е, че допустима за Вас е тази доза алкохол, която няма да Ви опияни – ако употребявате алкохол, за да се опияните, това означава, че злоупотребявате с него. Или ако количеството вино (това се отнася и за всеки друг алкохол), което обикновено пиете, не предизвиква у Вас опиянение, можете да го консумирате, без да се опасявате от развитие на алкохолизъм. Като приемлива за организма доза алкохол често се взема следното количество – грам алкохол на килограм телесно тегло. Ако се спазва това съотношение, то алкохолът, съдържащ се във виното, се усвоява без вредни последици за организма.
Вижте също: Вино за здраве и красота
Медицинска норма за употреба на вино
Според лекарите количеството алкохол, което човек може да употребява, без да се тревожи за здравето си, се изчислява по следния начин: теглото на вашето тяло се умножава по 100 и се дели на процента спирт, който се съдържа във виното. Или, ако теглото ви е например 70 кг, Вие в рамките на един ден можете да изпиете половин литър вино, което е с 12-процентно алкохолно съдържание. Е, ако не Ви се смята, можете да прецените какво количество вино да изпиете и като следвате съветите на древногръцкия поет Евбул, който препоръчва да се пие дневно не повече от три чаши вино: първата от тях е за здраве, втората е за любов и наслада, а третата – за спокоен сън. След четвъртата чаша започват караниците, след петата – скандалите, след шестата – непристойните песни. А със следващите чаши разсъдъкът се губи… Ако искате умът Ви да е бистър, а мислите Ви ясни – пийте винаги умерени количества вино. Разумната консумация на вино стимулира паметта, подобрява разбирането, прави мисълта по-бърза и повишава красноречието. До този извод стигнаха учени от Австралийския национален университет, след като са изследвали 7000 души от различни възрастови групи. Дозата алкохол, която кара ума да сече като бръснач, е от 2 до 3 чаши вино дневно за мъжете и 1-2 чаши дневно за жените. Ако се консумира над тази препоръчителна мярка, положителен ефект не се забелязва.
От съществено значение е и как пием виното
Установено е, че рискът от внезапна смърт при хората, които тежко се напиват веднъж седмично, е много по-голям, отколкото при редовно и умерено пиещите. Начинът, по който човек употребява виното, в голяма степен определя и риска от заболяване. Датски учени забелязаха, че вредата, нанасяна на организма от алкохола, се определя не толкова от общата доза, колкото от неравномерността на неговата употреба.
Французите пият всеки ден и не много, затова живеят по-дълго от англичаните, които през делниците не пият, но си наваксват в почивните дни. Не само неравномерната употреба представлява пречка за извличането на полза от пиенето на вино. Друг важен фактор е и времето на неговото консумиране.
Вино никога не трябва да се пие на празен стомах – това е много вредно за организма. То трябва да се приема само по време на хранене – на обяд и вечеря, бавно, на малки глътки. Освен, че така то най-добре се усвоява и много помага на храносмилателната ни система, тогава и най-добре можем да се наслаждаваме на неговите вкусови и ароматни качества. И не на последно място – виното не трябва да бъде смесвано с други напитки, като ракия, бира, водка и пр. Така не само вредим на здравето си, но и не можем да усетим напълно неговата магия, удоволствието ни от него няма да е пълно.