Това че вино, има влияние върху нервната система вече е потвърдено. Ефектът, както можете да се досетите, се различава в зависимост от размера на етанол в кръвообращението в организма, която има способността да се намесва в невроните на мозъка, предизвиква чувство на еуфория и причинява изчезването на задръжки.
До заключението е било стигнато чрез адаптиране на електрическата проводимост на кожа, която разкрива състоянието на безпокойство и нервност.
Обратен ефект, обаче, се причинява и от излишък на алкохол, който може да доведе до депресия и анксиолитичен действия.
Алкохолът действа върху централната нервна система с функции на анестетик и аналгетик, което помага на мозъка да поддържа позитивно настроение.
Болкоуспокояващото действие е от съществено значение, предпазва от възпаление на артериите и на долните крайници.
През 1992 г. на Националния институт по злоупотреба с алкохол и алкохолизъм отчита публикация, че “ниски нива на консумация на алкохол може да намали стреса, да насърчи чувствата на радост и щастие, и да намали напрежението, безпокойството и срамежливост” .
С две думи, виното е в състояние да действа като естествено успокоително. Този ефект може да се види по-специално във вина розе чрез комбиниран психологически ефект на алкохола върху мозъка и цвета.